Zawód fizjoterapeuty cieszy się dużym zapotrzebowaniem na rynku pracy – a w niedalekiej przyszłości popyt na fizjoterapeutów jeszcze się zwiększy, wraz ze skokowym starzeniem się społeczeństwa. Rekrutacja na studia fizjoterapeutyczne nie jest prosta, choć dużo łatwiej jest się na nie dostać, niż na medycynę lub inne, bardziej oblegane kierunki. Jakie przedmioty maturalne są punktowane na rekrutacji na fizjoterapię?
Biologia
Fizjoterapia opiera się na dogłębnej znajomości anatomii, fizjologii i biomechaniki człowieka – nie ma więc nic dziwnego w tym, że każda uczelnia prowadząca ten kierunek wymaga od kandydatów dobrego wyniku z matury z biologii. Jest to główna składowa wyniku podczas rekrutacji, w przedziale od 30 proc. do 40 proc., a nawet więcej.
Na maturze z biologii duży nacisk kładzie się na układ ruchu, układ nerwowy oraz procesy regeneracyjne organizmu. Przyszli fizjoterapeuci powinni szczególnie dobrze znać budowę i funkcjonowanie mięśni, kości oraz stawów, ponieważ to właśnie z nimi będą pracować na co dzień. Wiedza z zakresu biologii pozwala także zrozumieć mechanizmy bólu, kontuzji i ich leczenia.
Chemia
Choć chemia nie jest obowiązkowa na wszystkich uczelniach, większość z nich uwzględnia ją w procesie rekrutacyjnym. Wynika to z faktu, że fizjoterapia obejmuje również aspekty związane z farmakologią oraz procesami biochemicznymi w organizmie.
Podczas matury z chemii duży nacisk kładziony jest na reakcje biochemiczne, które są niezbędne w procesie regeneracji tkanek, funkcjonowania układu nerwowego i metabolizmu energetycznego. Przyszli fizjoterapeuci powinni szczególnie dobrze rozumieć zasady działania enzymów, procesy utleniania oraz mechanizmy transportu substancji w organizmie.
Fizyka
Fizyka może wydawać się nietypowym przedmiotem dla przyszłych fizjoterapeutów, ale jej znajomość jest niezwykle istotna. Wiele uczelni uwzględnia ją w procesie rekrutacji, szczególnie tam, gdzie program studiów kładzie nacisk na biomechanikę i terapię manualną. Nie zawsze jest punktowana, ale czasem tak.
Matura z fizyki sprawdza umiejętność analizy sił działających na ciało człowieka, co ma kluczowe znaczenie w fizjoterapii. Przykłady praktycznego zastosowania fizyki w tej dziedzinie obejmują zasady dźwigni, napięcia mięśniowego oraz biomechanikę chodu. Zresztą fizyka jest podstawą dla nowoczesnych technologii rehabilitacyjnych, są to np. elektroterapia, ultradźwięki oraz terapia falą uderzeniową.
Matematyka
Matematyka na poziomie rozszerzonym jest bardzo rzadko punktowana podczas rekrutacji na fizjoterapię, ale zdarzają się takie uczelnie. Natomiast wynik na poziomie podstawowym ma już znaczenie, choć stanowi on bardzo małą część punktacji, jaką można uzyskać w procesie rekrutacyjnym. Zazwyczaj jest to 5 proc. lub 10 proc., rzadziej 15 proc. Warto zatem nie zaniedbywać tego przedmiotu, szczególnie jeśli planuje się studiowanie na uczelni, która uwzględnia matematykę w punktacji rekrutacyjnej.
Język angielski
Wynik matury z języka angielskiego lub innego języka obcego jest czasami brany pod uwagę podczas rekrutacji na fizjoterapię, głównie ze względu na to, że duża część materiałów naukowych i dydaktycznych jest właśnie po angielsku. Zresztą dobra znajomość tego języka otwiera drogę do obsługiwania zagranicznych klientów lub pracy za granicą, a to przekłada się na zauważalnie wyższe zarobki.
Jakie przedmioty zdawać na fizjoterapię?
Jeśli chodzi o najlepsze połączenia pod kątem fizjoterapii, są to:
- Biologia (rozszerzona) + chemia (rozszerzona) – standardowy wybór dla większości uczelni medycznych.
- Biologia (rozszerzona) + fizyka (rozszerzona) – świetny wybór dla osób zainteresowanych biomechaniką i terapią manualną.
- Biologia (rozszerzona) + chemia (rozszerzona) + język angielski (rozszerzony) – dobry wybór dla osób planujących studia za granicą.
- Biologia (rozszerzona) + fizyka (rozszerzona) + chemia (rozszerzona) – dla osób chcących zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych.

Senior Recruitment Consultant w TopTalents Group. Na co dzień rekrutuje młode osoby, które znają języki obce i szukają pierwszych doświadczeń zawodowych. W przeszłości pracował jako copywriter i dziennikarz, ze specjalizacją w zakresie rynku pracy, biznesu oraz edukacji. Z wykształcenia filmoznawca, w wolnym czasie pisze o kinie.