W 2023 roku ok. 91 proc. maturzystów zdało egzamin dojrzałości. Wśród pozostałych osób 6,4 proc. otrzymało możliwość zdawania egzaminu poprawkowego, czyli powtarzania matury z jednego, wybranego przedmiotu. Czy wiąże się to z jakimiś kosztami? A może jest w pełni darmowe? Ile kosztuje powtarzanie matury? Tłumaczymy!
Jakie są koszty formalne związane z poprawką matury?
Zacznijmy od podstaw – przystąpienie do poprawki matury w Polsce jest bezpłatne, pod warunkiem, że zdajesz ją w kolejnych dwóch latach po nieudanym egzaminie. Oznacza to, że darmowa jest również poprawka, którą zdajesz jeszcze w tym samym roku, czyli w terminie sierpniowym i wrześniowym, o ile robisz to po raz pierwszy lub drugi.
Jednak po tym okresie niechybnie pojawią się dodatkowe opłaty, a ich wysokość ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Są to opłaty egzaminacyjne. Jeśli przystępujesz do egzaminu po raz trzeci lub więcej, musisz zapłacić równo 50 zł za każdy powtarzany przedmiot. Opłata jest jednorazowa i bezzwrotna.
Dodatkowe koszty i opłaty administracyjne
Jeśli chodzi o opłaty formalne to właściwie jest to wszystko, choć czasami szkoły pobierają opłaty administracyjne za wystawienie dodatkowych dokumentów papierowych, które są niezbędne do wzięcia udziału w maturze. Zazwyczaj jednak jest to symboliczne kilka złotych, które ma pokryć koszt druku i wydania dokumentu. Jest to zresztą rzadkie zjawisko.
Dodatkowe koszty mogą pojawić się również w związku z organizacją egzaminu w innych miejscach niż macierzysta szkoła, na przykład w ośrodkach edukacyjnych oferujących specjalne warunki zdawania. W takim przypadku opłaty są ustalane indywidualnie i mogą obejmować wynajem sal czy inne koszty administracyjne. Aby uniknąć niespodzianek, warto wcześniej skontaktować się z właściwą placówką lub komisją egzaminacyjną.
Maturzaki.pl to serwis stworzony specjalnie z myślą o maturzystach. Już od długich lat przygotowujemy Was do egzaminu dojrzałości i czuwamy nad tym, żebyście mieli dostęp do najważniejszych informacji na temat matury!