Ostatni egzamin napisany, matura już za tobą – tylko co dalej? Niektórzy maturzyści od razu idą do pracy, inni robią sobie długie wakacje i przygotowują się na studia, a jeszcze inny zaczynają planować gap year. Nie są to zresztą wszystkie opcje, bo tych jest naprawdę dużo. Co zrobić po maturze? Jak dobrze spędzić ten czas? Omówimy pięć różnych opcji, na które możesz się zdecydować.

Studia

Dla wielu absolwentów naturalnym krokiem po maturze jest wybór studiów wyższych. Powody są różne, ale młode osoby decydują się na kontynuowanie edukacji głównie ze względu na karierę zawodową oraz chęć poszerzania wiedzy. Uczelnie oferują szeroką gamę kierunków: od tradycyjnych nauk ścisłych i humanistycznych, aż po bardziej nowoczesne dziedziny takie jak informatyka czy biotechnologia. Bez wątpienia jest w czym wybierać – pytanie tylko, jak dokonać wyboru, który okaże się strzałem w dziesiątkę?

W przypadku zawodów regulowanych (np. adwokat, lekarz) sprawa jest oczywista – studia są po prostu niezbędne, bez nich nie da się uzyskać uprawnień umożliwiających rozpoczęcie pracy. Natomiast wiele kierunków nie przygotowuje do pracy w specjalistycznym zawodzie, a raczej uczy różnych przydanych zdolności, np. umiejętności analitycznego myślenia, krytycznego podejścia do problemów czy współpracy w grupie.

Jeśli nie wiesz jeszcze, co chcesz robić w życiu (a zapewne jesteś w tym gronie, skoro czytasz ten tekst), to wybierz kierunek, który w jakiś sposób Cię zainteresował, a może nawet zainspirował. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić kierunek lub wręcz wybrać inną ścieżkę życiową, jeśli stwierdzisz, że studia nie są dla Ciebie. Myśl przede wszystkim o sobie i o swoim samorozwoju, ale nie zapominaj o karierze zawodowej, bo przecież trzeba za coś żyć!

Gap year

Nie każdy maturzysta jest gotowy, aby od razu po egzaminach ruszyć na studia. Część osób decyduje się na tzw. gap year, czyli przerwę w nauce. Wolny czas należy jednak dobrze wykorzystać, aby przerwa rzeczywiście przyniosła jakieś korzyści życiowe. Poza oczywistym rozwiązaniem, czyli pracą zawodową, dobrym pomysłem są podróże zagraniczne lub wolontariat za granicą. Ta ostatnia opcja pozwala rozwinąć zdolności językowe i dobrze prezentuje się w CV.

Odpoczynek od nauki i codziennego pośpiechu pozwala na głębsze zastanowienie się nad tym, czego się naprawdę pragnie w życiu. To również szansa na poznanie nowych kultur, miejsc i ludzi, a więc i na znaczące poszerzenie horyzontów. Pamiętaj o przyszłości i staraj się rozwijać umiejętności, które są cenione na rynku pracy (np. komunikatywność, pracę w grupie). Na pewno przyda Ci się to w przyszłości!

Rozpoczęcie pracy zawodowej

Wielu maturzystów decyduje się na natychmiastowe podjęcie pracy zawodowej. Rynek pracy oferuje szereg możliwości, szczególnie w branżach, które nie wymagają wykształcenia wyższego, ale raczej praktycznych umiejętności. Praca po maturze to szansa na zdobycie cennego doświadczenia, ale również na rozpoczęcie drogi do finansowej niezależności. Nie jest ona niestety prosta, szczególnie obecnie, ale od czegoś trzeba zacząć.

Podjęcie pracy może również pomóc w podjęciu decyzji o dalszej edukacji. Praca w danej branży daje lepszy wgląd w to, jakie kwalifikacje i umiejętności są faktycznie potrzebne na rynku pracy. Jeśli myślisz o tym w praktyczny sposób, zdobyte doświadczenie ułatwi Ci wybór kierunku studiów lub pójście na kursy zawodowe. Postaraj się też zaoszczędzić trochę pieniędzy, aby zbudować choć niewielką poduszkę finansową, która przyda Ci się w przyszłości.

Jeśli masz talent do nauki języków, rozważ pracę jako tłumacz przysięgły.

Kursy i szkolenia

Nie każdy maturzysta planuje podjąć wieloletnie studia. Jeśli chcesz zdobyć jakieś konkretne umiejętności w krótszym czasie (np. programowanie w wybranym języku), rozważ pójście na kurs lub szkolenie. Zakres wiedzy, jaki możesz zdobyć w ten sposób, jest właściwie nieograniczony. Najlepszą opcją po maturze są intensywne kursy, które w kilka miesięcy przygotują Cię do podjęcia pracy w wybranej branży. Co do zasady pracodawcy dobrze oceniają kandydatów, którzy wybrali taką drogę zawodową – pod warunkiem, że ukończone kursy lub szkolenia mają dobrą opinię i rzeczywiście przekładają się na praktyczne doświadczenie.

Własny biznes

Okres po maturze jest dobrym czasem na założenie własnej działalności gospodarczej, szczególnie jeśli masz jakieś oszczędności i nie boisz się ryzyka. Najlepszym pomysłem jest założenie biznesu online, wykorzystującego internet oraz nowe technologie, bo wiąże się on z najniższym progiem wejścia oraz najniższymi kosztami. Może to być własny sklep internetowy, strona internetowa czy kanał na Youtube, a nawet aplikacja mobilna albo narzędzie – wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie, a właściwie od umiejętności, jakimi dysponujesz.

Pamiętaj jednak, że założenie własnej firmy to duże wyzwanie. Musisz wykazać się dobrym pomysłem, determinacją, samodyscypliną, wreszcie umiejętnością zarządzania swoim czasem oraz pieniędzmi. Zanim złożysz wniosek o rejestrację firmy, koniecznie przygotuj biznesplan, dowiedz się też jak najwięcej o prowadzeniu firmy od strony prawnej oraz finansowej. Poszukaj programów wsparcia dla młodych przedsiębiorców, które oferują szkolenia, doradztwo oraz pomoc finansową na start.