Rozpoczęły się matury próbne. Potrwają do połowy grudnia

Matura międzynarodowa - IB

Od 5 grudnia 2024 roku maturzyści mają okazję sprawdzić swoje przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Próbne matury potrwają do 17 grudnia i są organizowane na podstawie arkuszy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Egzaminy są nieobowiązkowe, a decyzja o ich przeprowadzeniu należy do poszczególnych szkół.

Mniej materiału do nauki i nowe zasady

Tegoroczne arkusze próbnych matur zostały przygotowane na podstawie okrojonej podstawy programowej, co oznacza, że uczniowie mają do opanowania mniej materiału. Z kanonu lektur usunięto około 20 pozycji, a wypracowania na maturze próbnej z języka polskiego mogą być krótsze niż w poprzednich latach. Wymagane minimum to przynajmniej 300 słów na poziomie podstawowym i 400 na rozszerzonym.

Zmiany w poziomie rozszerzonym

Jedną z istotnych zmian jest brak obowiązującego progu 30% z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Oznacza to, że wynik z tych egzaminów nie ma wpływu na zdawalność matury w 2025 roku. Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczy tę decyzję skutkami pandemii, które wpłynęły na poziom przygotowania uczniów. Stąd obniżony próg, który ma zniwelować braki edukacyjne wywołane przez naukę zdalną.

Egzaminy próbne a realne warunki maturalne

Nowy szef CKE, Robert Zakrzewski, podkreślał, że warto przystąpić do próbnych egzaminów w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistej matury. Uczniowie mają dzięki temu szansę przećwiczyć radzenie sobie ze stresem oraz lepiej przygotować się na majowe egzaminy.

Jednak nie wszystkie szkoły średnie zdecydowały się na zorganizowanie próbnych matur. MEN nie udostępnia jak na razie danych na temat liczby szkół, które zdecydowały się zrezygnować z matur próbnych.

Harmonogram matur próbnych

Harmonogram matur próbnych zaproponowanych przez CKE jest następujący:

  • 5 grudnia – język angielski, poziom podstawowy, po południu inne języki obce, poziom podstawowy;
  • 6 grudnia – matematyka, poziom podstawowy, po południu język łaciński i kultura antyczna oraz język mniejszości narodowych na poziomie podstawowym;
  • 9 grudnia – język polski, poziom podstawowy, po południu języki mniejszości narodowych, poziom rozszerzony;
  • 10 grudnia – biologia, po południu informatyka i filozofia;
  • 11 grudnia – geografia, po południu język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski na poziomie dwujęzycznym;
  • 12 grudnia – matematyka, poziom rozszerzony, po południu historia;
  • 13 grudnia – języki obce poziom rozszerzony, po południu fizyka;
  • 16 grudnia – chemia, po południu WOS;
  • 17 grudnia – język polski poziom rozszerzony, po południu historia muzyki i historia sztuki.

Szkoły mogą wprowadzać drobne zmiany i modyfikować harmonogram (szczególnie jeśli chodzi o godziny przeprowadzania egzaminu), natomiast w danym dniu na stronie CKE pojawią się arkusze maturalne wraz z odpowiedziami.