Jak przygotować się do matury ustnej z angielskiego?

Nauka języka angielskiego

Matura ustna z języka angielskiego nie jest trudna, ale żeby ją zdać, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Dla wielu uczniów mówienie w obcym języku jest po prostu stresujące, zresztą nie jest to jedyny problem, z jakim trzeba się zmierzyć. Jak przygotować się do matury ustnej z języka angielskiego?

Jak wygląda matura ustna z języka angielskiego?

Zanim zaczniesz się przygotowywać do matury ustnej z angielskiego musisz zrozumieć, jak ona przebiega. Egzamin ustny z angielskiego składa się z kilku części – jest to rozmowa na podstawie otrzymanych materiałów oraz odpowiedzi na pytania egzaminatorów, w trakcie której trzeba rozwijać tematy związane z osobistymi doświadczeniami. Ważne jest, abyś wiedział, czego się spodziewać i jakie typy pytań mogą się pojawić.

Egzamin ma sprawdzić twoją znajomość słownictwa czy gramatyki, ale tak naprawdę najważniejsza jest umiejętność naturalnej rozmowy na różne tematy. Nie musi ona być idealna, możesz się zacinać, robić pauzy – najważniejsza jest pewna swoboda, jaką musisz zaprezentować. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zajrzyj na stronę CKE i przeczytaj aktualny informator maturalny lub poproś o pomoc nauczyciela języka angielskiego.

Trenuj swobodne mówienie

Przygotowanie do egzaminu ustnego z angielskiego to nie tylko nauka teorii, ale przede wszystkim praktyka mówienia. Aby wypowiedzi były płynne i naturalne, musisz regularnie trenować. Zacznij od rozmów na proste tematy, a potem stopniowo przechodź do bardziej złożonych zagadnień. Ćwicz różne konteksty, opowiadaj o rzeczach, na których się nie znasz i które w ogóle Cię nie interesują – w końcu nigdy nie wiesz, jaki temat trafi Ci się na egzaminie.

Rozmowy z kolegami, nauczycielem lub nawet z samym sobą przed lustrem to świetny sposób na zwiększenie pewności siebie. Staraj się odpowiadać pełnymi zdaniami, rozbudowywać swoje odpowiedzi i unikać jednowyrazowych odpowiedzi. Pamiętaj, że na egzaminie ważna jest komunikatywność i to, jak skutecznie potrafisz się porozumieć w języku angielskim.

Rozwijaj zasób słownictwa

Rozmowy na maturze ustnej mogą dotyczyć różnych tematów, od codziennych spraw po bardziej skomplikowane zagadnienia. Zadbaj o to, aby twoje słownictwo było szerokie i różnorodne. Ucz się jednego lub kilku nowych słówek lub zwrotów dziennie – zapisuj je na fiszkach lub w specjalnym zeszycie, regularnie powtarzaj sobie zdobyte informacje.

Korzystaj z różnorodnych materiałów. Przy nauce do matury ustnej z angielskiego świetnie sprawdzają się anglojęzyczne filmy, podcasty lub wideoeseje. Oglądaj je, aby poznać naturalny język, jakim posługują się native speakerzy. Im więcej nowych zwrotów poznasz, tym łatwiej będzie ci budować pełniejsze i bardziej zróżnicowane wypowiedzi na egzaminie.

Jeśli masz talent do nauki języków, rozważ pracę jako tłumacz przysięgły.

Pracuj nad poprawnością językową

Poprawność gramatyczna i stylistyczna ma duże znaczenie na egzaminie ustnym z angielskiego. Błędy językowe obniżają ocenę, dlatego warto poświęcić czas na naukę gramatyki. W praktyce najważniejsze są czasy oraz przyimki, bo łatwo jest je pomieszać. Powtarzaj gramatykę, ale nie przesadzaj z nią. Ważne, abyś czuł się pewnie w budowaniu poprawnych zdań.

Nie chodzi jednak tylko o perfekcyjną znajomość gramatyki, ale również o to, jak płynnie i naturalnie potrafisz się komunikować. Nawet jeśli popełnisz drobny błąd, nie zatrzymuj się – kontynuuj rozmowę. Pojedyncze błędy gramatyczne nie spowodują znacznego obniżenia oceny, są czymś w pełni naturalnym podczas rozmowy z nieznajomym. Nie przejmuj się nimi zanadto!

Przećwicz egzamin

Najlepszym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności przed maturą ustną jest przeprowadzenie symulacji egzaminu. Poproś nauczyciela, znajomego lub rodzinę o zadawanie pytań w taki sposób, jak na egzaminie. Taka praktyka pozwoli ci oswoić się z atmosferą egzaminacyjną i nabrać pewności siebie podczas odpowiadania na pytania. Oczywiście najlepiej sprawdzają się ćwiczenia z nauczycielami angielskiego, którzy mają doświadczenie jako egzaminatorzy. Szkoły często zapewniają próbne egzaminy ustne – wykorzystaj je, jeśli jest taka możliwość.