Kursy internetowe dla licealistów: wzmocnij swoje CV

Źródło: Pixabay Autor: Pexels

Dla każdego z nas wejście na rynek pracy wiąże się z obawami i niepewnością. W końcu świat pracy to świat zupełnie dorosłych osób – ekspertów, specjalistów i starych wyjadaczy, którzy żółtodziobów zjadają na śniadanie. Co taka osoba świeżo po maturze może wnieść do doświadczonych zespołów? Okazuje się, że zaskakująco dużo! Musisz tylko wiedzieć, gdzie szukać pomocy i sposobów na dokształcenie się. Nawet bez stopnia naukowego czy kilkuletniego stażu pracy możesz zaimponować rekruterom i załapać się na naprawdę atrakcyjny staż. Dzisiejszy artykuł kierujemy do tych najbardziej ambitnych, świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Pokażemy Wam, jak w przebojowym stylu wejść na rynek pracy z pomocą kursów internetowych.

Poszukiwanie wiedzy w Internecie: od czego zacząć?

Po tym pokrzepiającym wstępie powinno zrobić Ci się lżej na sercu. Tak, nawet jako osoba tuż po maturze masz szansę na złapanie ciekawego stażu lub nawet pełnoprawnej pracy, która nie będzie urągającym godności wyzyskiem. By ją zdobyć, musisz jednak odpowiednio się przygotować zarówno pod względem merytorycznym, jak i mentalnym.

Zacznijmy od nastawienia. Po pierwsze, nie snuj wizji o wielkiej karierze już od samego początku. Ambicja to jedno, ale twarde doświadczenie to drugie. To dobrze, że chcesz zacząć tak szybko – i chwała Ci za to! Nie zapominaj jednak, że stawiasz dopiero pierwsze kroki w świecie zawodowym. Trochę skromności nie zaszkodzi.

Po drugie, najłatwiej będzie celować w stanowiska i firmy w sektorze, z którym masz już coś wspólnego. Tą wspólną tkanką mogą być, przykładowo:

  • Profil Twojej klasy: większa liczba godzin z danego przedmiotu pozwala na wcześniejsze poruszanie bardziej zaawansowanych zagadnień, w tym takich wykorzystywanych w świecie zawodowym.
  • Wyniki z matur: matura z matematyki poszła Ci kiepsko? Raczej nie licz na staż w biurze projektowym. Angielski rozszerzony przekroczył Twoje oczekiwania? Taki wynik z pewnością zaimponuje nauczycielom w szkole językowej!
  • Zainteresowania: szkoła i wykształcenie to nie wszystko, liczą się też Twoje pasje. Jeśli w wolnym czasie parasz się czymś, co samo w sobie sprawia Ci radość, rozważ przekucie tego w zawód. Przykładowo, jeśli lubisz fotografię, możesz postarać się zaczepić gdzieś w agencjach marketingowych, studiach reklamowych, czy na stanowiska obsługujące media społecznościowe różnych firm.

No i w końcu trzecie: korzystając z dobrodziejstwa Internetu i dostępnych w nim kursów wybieraj jakościowe i godne zaufania źródła. Jak przeprowadzać taką selekcję? O tym w następnej sekcji.

Jak dobierać kursy internetowe?

Gdy się nad tym zastanowić, gama dostępnej w Internecie wiedzy jest wprost szokująca i z każdym rokiem liczba dostępnych źródeł rośnie. Natrafienie na wartościowych twórców i wydawców, których celem nie jest wyłącznie zarobienie na Tobie, nie jest jednak takie proste.

Na start przyda Ci się kilka rad, które pozwolą Ci zdobyć sprawdzoną wiedzę. I nie oszukujmy się tutaj, jako osoba dopiero po liceum nie dysponujesz prawdopodobnie mnóstwem pieniędzy, żeby wydawać krocie na kursy. Dlatego większość poniższych propozycji będzie darmowa lub niezbyt kosztowna.

LinkedIn Learning

LinkedIn to platforma networkingowa, służąca głównie do zamieszczania ofert pracy i budowania kontaktów. Ma ona jednak swoją część poświęconą kształceniu i poszerzaniu kompetencji, czyli LinkedIn Learning. W ten sposób zdobędziesz praktyczne umiejętności cenione na rynku pracy. Kursy dotyczą przeróżnych tematów, od programowania przez zarządzanie projektami po marketing cyfrowy czy obsługę Excela. W dodatku, każdy ukończony kurs możesz dodać do swojego profilu (który zdecydowanie warto założyć).

Pierwszy miesiąc korzystania z LinkedIn Learning jest darmowy. Potem za dalszy dostęp trzeba uiszczać miesięczną opłatę.

Akademie firmowe

Firmy takie jak Google, Meta czy HubSpot często udostępniają kursy i certyfikaty online. Korzyści z tego płynące są trojakie:

  • Bardzo często są one darmowe.
  • Możesz w CV wpisać nazwę powszechnie rozpoznawanej firmy – to ogromny plu!
  • Wszechobecność tych marek na rynku sprawia, że z ich rozwiązań korzysta mnóstwo firm, w tym prawdopodobnie Twoi przyszli pracodawcy.

Przykładowo, Google udostępnia szereg kursów w ramach programu Google Digital Garage, z którego zdobędziesz ogrom wiedzy z marketingu czy narzędzi takich jak Google Analytics 4. Warto skorzystać!

Platformy z kursami

Na popularnych stronach, takich jak Coursera czy Udemy, znajdziesz masę kursów online udostępnianych przez ekspertów z różnych dziedzin. Po zakupie dostajesz dożywotni dostęp, więc możesz przechodzić przez materiał w swoim tempie.

Z cenami bywa tutaj różnie, ponieważ platformy te nie narzucają twórcom odgórnych wytycznych. Najlepiej będzie poświęcić chwilę na przejrzenie kursów z interesującej Cię tematyki i wybranie takiego, który pasuje Ci cenowo.

YouTube

YouTube to jedna z najbardziej dostępnych form samorozwoju. Znajdziesz tam mnóstwo materiałów edukacyjnych całkowicie za darmo. Jedyny minus jest taki, że przed rozpoczęciem nauki nie masz gwarancji, że „kurs” przedstawia rzetelnie opracowaną i przydatną wiedzę. Dlatego też musisz na własną rękę wyczuć, czy dany ekspert jest rzeczywiście coś wart.

Programy unijne

Unia Europejska oferuje młodym osobom szeroką gamę programów edukacyjnych i zawodowych. Przykłady:

  • Europejski Korpus Solidarności – projekty, w których możesz zdobywać doświadczenie zawodowe w ramach wolontariatu lub pracy w różnych krajach UE.
  • European Digital Skills Certificate (EDSC) – program wspierający rozwój cyfrowych kompetencji młodych ludzi.

Wiodące uniwersytety

Chcesz naprawdę podwyższyć prestiż swojego CV? Topowe uniwersytety na świecie, jak np. Stanford czy Harvard, też udostępniają kursy dla chętnych, bardzo często za darmo. Nie zawsze będą one zgłębiać dane zagadnienie bardzo dogłębnie, to fakt, ale tak czy siak, taki wpis w tak młodym wieku naprawdę robi wrażenie.

Jak zaprezentować kursy w CV?

Pora przekuć wiedzę w praktykę. Włożeniu wysiłku w kształcenie nowych i atrakcyjnych kompetencji na nic się nie zda, jeśli nie znasz odpowiednich sposobów na to, jak się zaprezentować z jak najlepszej strony w swoim życiorysie.

Aby kursy w CV wyglądały profesjonalnie, umieść je w sekcji „Edukacja” lub „Kursy i certyfikaty”. Wymień te najbardziej związane z upatrzoną rolą, podając nazwę kursu, kto go stworzył oraz datę ukończenia.

Unikaj długich list – więcej nie zawsze znaczy lepiej. Zamiast tego skup się na kilku konkretnych i najlepiej dopasowanych szkoleniach. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, znajdziesz je na stronie Jobseeker artykule poświęconym temu, jak odpowiednio prezentować swoje certyfikaty.

Podsumowanie

W dzisiejszym świecie możesz zrobić wszystko, w tym zdobywać szalenie imponujące kwalifikacje będąc świeżo po liceum! Idąc za tropem tych platform z kursami, które wymieniliśmy, na pewno znajdziesz coś dla siebie, rozwiniesz przyszłościowe kompetencje i wzmocnisz szanse na rynku pracy.